Sprzedajemy nieruchomość

Kiedy przychodzi czas na zmiany w naszym życiu, często wiąże się to ze zmianą miejsca zamieszkania. Wtedy podejmujemy decyzję o sprzedaży naszego domu.

Co trzeba zrobić, zanim zaczniemy zapraszać klientów do domu?

 

Pierwszym krokiem do sprzedaży jest sprawdzenie naszej sytuacji prawnej i sporządzenie listy niezbędnych do sprzedaży dokumentów. To pozwoli nam określić stan sytuacji prawnej nieruchomości. Potem trzeba zgromadzić wszystkie dokumenty z listy. O niektóre, być może, trzeba będzie wystąpić do stosownych urzędów. Zapewne będzie konieczność wybrania się do spółdzielni, wspólnoty, urzędu gminy lub innych instytucji wydających dokumenty. Czasem trzeba będzie poczekać, ale dokumenty trzeba mieć.

Dokumenty są różne i różnie się je pozyskuje. W różnym czasie transakcji będą nam one potrzebne.

 

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie nieruchomości do sprzedaży
Działkę, jeśli to ona jest przedmiotem sprzedaży –  należy wytyczyć i oznakować. Oczyścić, wyciąć co trzeba albo wykosić zeschnięte trawy.

Jeśli przedmiotem sprzedaży jest dom to teren wokół niego należy uporządkować.  Wnętrze wymaga często największego wkładu sił i czasu. Często też wiedzy. Niektórzy decydują się na remont generalny. Inni zostawiają dom takim jakim jest. Żadne z tych rozwiązań nie jest idealne. To prawda, że nie można pozostawić wnętrza takim jakie jest. Przyszły nabywca może odnieść inne wrażenie niż byśmy chcieli. Warto odświeżyć ściany, jeśli były malowane dawno. Wyczyścić podłogi, umyć okna. Koniecznie naprawić to co zepsute, schować zdjęcia. Czasem trzeba zmienić jakieś drobiazgi na inne, a najlepiej poprosić o poradę fachowca. Są ludzie, którzy się na tym znają.

Mieszkanie przygotowuje się podobnie. Ma być czysto, bez zapachów i bez zwierząt. To przykre, ale klienci nie muszą lubić zwierząt, tak jak my i obecność zwierząt może zmienić decyzję “na tak, na decyzję na “nie”.

Trzeci krok to Cena. Trzeba ustalić ją na właściwym poziomie. A cena zależy od wielu czynników. Jednym z najistotniejszych jest lokalizacja. Tej nie jesteśmy w stanie zmienić. Bywa lepsza lub gorsza. Ważny jest rok budowy, to, z czego jest dom zbudowany, piętro, na którym położone jest mieszkanie oraz standard mieszkania i budynku, w którym ono jest. Okolica, plan zagospodarowania przestrzennego, rodzaj działki i jej uzbrojenie i stan prawny – to ważne elementy sprzedaży. Cena  zależy od wielu  czynników.

Dobry pośrednik będzie wiedział, jak ustalić cenę.

Następny krok to zdjęcia. Muszą być dobre! Dobre zdjęcia to sukces!  Trzeba je zrobić dobrym aparatem, w dobrym oświetleniu i w odpowiednio przygotowanym, najlepiej przy pomocy home stagera,  wnętrzu. Można zdjęcia zrobić samemu, albo zatrudnić fotografa. Można też oddać sprawę w ręce pośrednika. Pośrednik zrobi zdjęcia sam, albo zatrudni fotografa na własny koszt.

Wreszcie przyszedł czas na promowanie.

Nie wystarczy  dać ogłoszenie do gazety. Tak to odbywało się kiedyś. Teraz królem jest Internet.

Zanim jednak ogłoszenie damy – należy je odpowiednio napisać. Samo „sprzedam mieszkanie” to dużo za mało. Kupujący jest teraz wymagający i chce podjąć decyzję po zobaczeniu zdjęć, to błąd, ale ma do tego prawo. Potem zdjęcia, ogłoszenia, i trzeba będzie śledzić portale, żeby wiedzieć, jaki jest odzew jest na nasze ogłoszenie. Może trzeba będzie promować inaczej niż dotąd? Zmieniać portale, formę promocji? I obserwować statystyki.

Ogłoszenia poszły. Co dalej?

Trzeba się będzie nastawić na dziesiątki telefonów. Głownie od pośredników nieruchomości. Czasem zadzwoni potencjalny klient. A kiedy już zadzwoni, trzeba będzie się umówić na spotkanie. Nie ma problemu jeśli mieszkanie jest puste lub tez sprzedaż dotyczy działki. Problem pojawić się może jeśli mamy zaprosić do zamieszkałego, w pełni wyposażonego domu,  zupełnie obcego człowieka/

To nieprawda, że wszyscy kradną.  Prawdą jest jednak to, że może znaleźć się taki, który ten proceder uprawia. Trzeba wiedzieć, kogo wpuszcza się do domu!

I tu rada – oddaj sprawę w ręce pośrednika. Ten, umawiając się z klientem, poprosi o dowód osobisty. Weźmie oświadczenie, własnoręcznie podpisane przez odwiedzającego. Odwiedzający nie będzie już anonimowy, a Ty będziesz mógł bezpiecznie spać.

Ale – nie zatrudniłeś pośrednika. Znalazł się kupiec, ty masz gotowe dokumenty – on pieniądze, lub nadzieję na kredyt.

Czas finalizować. Czasem będzie potrzebna umowa przedwstępna, a niekiedy można będzie pójść bez zwłoki do notariusza.

Każda transakcja jest inna. Nie ma jednego sposobu na sprzedaż.

Możesz sprzedawać sam, albo możesz  zatrudnić  pośrednika.
Pośrednik na pewno przeprowadzi Cię przez meandry sprzedaży bezpiecznie.  Sprawdzi dokumenty, weźmie brakujące. Pomoże ustalić cenę. Powie jak przygotować mieszkanie do sprzedaży, lub je przygotuje tak, jak trzeba. Wykona dobre zdjęcia. Da ogłoszenia i odbierze setki telefonów.  Na koniec, jeśli będziesz chciał – będzie negocjować cenę, warunki umowy. Będzie przy umowie i wesprze Cię radą. Będzie świadkiem wszelkich ustaleń. To jego praca!

Możesz sprzedać sam…albo bezpiecznie – ZE MNĄ.

 

blanka@bdobrowolska.pl

 

Dodaj komentarz